תלמידות ותלמידים, מורות ומורים, עובדי מינהלה והורים יקרים,

 

אני שמחה ונרגשת לפתוח את שנת הלימודים תש"ף במשכננו החדש, בו ילמדו השנה 1515 תלמידים ב 48 כיתות אם! 

בית הספר החדש המתפרש על פני 10000 מטר בנוי, מצוייד בריהוט חדש ברובו, הוא מרחב המכבד את הבאים בשעריו ואת מהותו – חינוך והשכלה. הושקעה בו השקעה כספית אדירת מימדים, והוא מהווה הזדמנות יוצאת דופן להתפתחות בית הספר.
לכשיסתיים שלב ההסתגלות, ההרצה, קליטת כל הריהוט והציוד, פירוק הארגזים והארגון במקום, צפוי בית הספר לתת לכולנו מרחב ללמוד, לצמוח ולהתקדם אל עבר העתיד, עם המיומנויות הנדרשות.

החודשים האחרונים היו, כידוע, חודשים של עבודה אינטנסיבית של ליווי פרויקט הבניה המורכב והעצום, של מיון, אריזה, הצטיידות ומעבר, ולצידם ההיערכות הרגילה שלנו לשנת לימודים חדשה – הכנת תוכניות עבודה בתחום הלימודי, הערכי, הייעוצי והחברתי, בניית מערכת שעות והשתלמויות מקצועיות – כל אלה על מנת לפתוח את השנה באופן מיטבי, לחדש ולהתחדש ולהתקדם. 

שמחנו להתבשר כי בית הספר עמי אסף זכה גם השנה להיכלל ברשימת בתי הספר התיכונים המצטיינים בארץ, במדדים המתייחסים לא רק להישגים לימודיים, אלא גם להיבטים חברתיים וערכיים ולנתוני ההכלה ומניעת ההנשרה של בית הספר.

המדד של משרד החינוך מתייחס גם לנתונים מוחלטים וגם לשיפור שעשה בית הספר. לא פשוט להמשיך לשפר כשמדובר בבית ספר מצוין, ואין ספק, שהישג כזה מושג בעבודה קשה ובלתי מתפשרת של חתירה מתמדת למצוינות בכל ההיבטים הללו.

על כך מגיעה הוקרה לצוות המיוחד של עמי אסף – צוות מקצועי של אנשים שאכפת להם, צוות שעובד ומתמודד עם האתגרים הגדולים של עבודת החינוך יום יום במסירות גדולה ובאהבה, ולתלמידים שלנו, שהמכוונות שלהם להצטיין בתרומתם לקהילה, בהתנהלותם ובלימודיהם, מאפשרים לנו להצליח במשימתנו. זו הזדמנות להודות לראש המועצה האזורית דרום השרון, אושרת גני גונן, לאגף החינוך ולעומד בראשו, אייל צייג, ולכל מחלקות המועצה המסייעות לנו בשגרה, על הקשב והתמיכה שמאפשרים לנו להשקיע כנדרש כדי להמשיך להצטיין. תודה להנהגת ההורים על האמון והתמיכה החיוניים לקידום בית הספר, ומאפשרים לחלום ולעשות. 

הזכייה בהערכת משרד החינוך והדירוג הגבוה אינם גורמים לנו לנוח על זרי הדפנה, אלא מדרבנים אותנו להמשיך להצטיין, לחדש ולהתקדם.

עם המעבר למבנה החדש אנו מחדשים גם בתחומים נוספים והנה כמה מהם – על קצה המזלג:
 

השנה הוספנו מפגש יומי בן רבע שעה של מחנכ/ת עם תלמידי הכיתה. קראנו למפגש מב"ט – מפגש בוקר טוב.
מטרתו לאפשר מבט ושיח אחר בנושאים שאינם בתוכניות הלימודים, אך חשובים ורלוונטיים לעיתים אף יותר. המפגש ייתן מקום לאקטואליה ולמגוון נושאים שנמצאים על סדר היום בבית הספר, בארץ ובעולם. מעבר לכך, יהווה המפגש הזדמנות להעמיק את הקשר בין המחנכ/ת לבין תלמידי הכיתה, ולתת מקום לביטוי עצמי של תלמידים ולהכרות מעמיקה ביניהם.

 

אנו עוברים השנה ליחידות לימוד כפולות במטרה לצמצם מעברים באמצע היום ולייעל את הלמידה כשיחידת הזמן משמעותית יותר ומאפשרת העמקה. כמו כן, התחלנו בתהליך של צמצום מספר המקצועות הנלמדים בכל מחצית או שנה, כחלק מאותה חשיבה על תהליכי עומק בפחות מקצועות וייעול הלמידה. המשמעות היא יותר שעות של אותו מקצוע באותה מחצית/שנה ופחות מקצועות.

השינוי הזה מאפשר פחות עומס על התלמידים, פחות אירועי היבחנות, פחות ציוד לסחוב על הגב ופחות מעברים במהלך יום ושבוע הלימודים.   

אנו פותחים השנה מגוון קורסי בחירה בשכבת ז' שיילמדו בתוך מערכת השעות השבועית. כל תלמיד יבחר וישובץ בשני קורסים – אחד בכל במחצית, שהדגש בהם הוא על ספורט ותנועה, על מיומנויות רכות ואומנויות. מדובר בתחומים חשובים ביותר שאנו רוצים לתת להם דגש בבית הספר, ולעצם הלמידה מתוך בחירה, ומקווים להטמיע ולהוסיף בשנה הבאה גם בשכבות נוספות בחטיבת הנעורים.
 

מגמת חינוך גופני נפתחת השנה בשכבת י' ותצמח בהדרגה. מגמה זו מצטרפת למגוון הרחב של המגמות שלנו וביניהן מגמת המחול שנפתחה בשנה שעברה בהצלחה מרובה.
 

אנו פותחים השנה מרחב העצמה שיאפשר הפוגה לתלמידים הזקוקים לה, וכן חיזוק לימודי וחברתי.

אנו פותחים שתי כיתות שקראנו להן "קצת אחרת". כיתות אלה יאפשרו למידה במעגל או בקבוצות, למידה סדנאית במערך קצת שונה ועם ריהוט מיוחד למטרה זו.

השנה לא יהיו חלונות מובנים במערכת השעות בחטיבת הנעורים. בימי שלישי – יום פעילות תנועות הנוער - יסתיימו הלימודים בשעה 12:00.

ביום זה יפעל מרכז מתו"ק - מרכז תיגבור וקידום לימודי בו יוכלו תלמידים לקבל תיגבורים ותמיכה לימודית במגוון מקצועות לימוד. בחטיבה העליונה משובצות שעות פרטניות בשעות ה"הסללה" ותלמידים המרחיבים במקצוע אחד יוכלו לקבל תמיכה לימודית.

שעות פרטניות נוספות ישובצו בהתאם לצורך ובמגבלות מערכת השעות, בתיאום עם המחנכים/ות, היועצות והסגניות – זיוה בחטיבה ואביטל בתיכון.

בכל רחבי בית הספר יהיו פינות נוחות ללמידה עצמית, או בקבוצות קטנות, לשהייה ולשיח. עם המעבר אנו מתכווננים לכך שלא רק הכיתה ולא רק השיעור, אלא כל מקום בבית הספר וכל שעה בו, יהוו הזדמנות להרחיב את הדעת, להתפתח, להרחיב מודעות, לפתח חוסן נפשי ויכולת אמפטיה, ולרכוש מיומנויות הנדרשות במאה ה-21 - לשתף פעולה, להקשיב, ליזום, לחקור, ליצור ולחדש. 
 

בשכבה י' ילמדו שלושה קורסים בדגש על הכנה לחיים הבוגרים: קורס "חוק, משפט ואקטואליה", קורס "צמיחה אישית ומעורבות חברתית" (יעסוק בניהול זמן, ניהול פיננסי, תקשורת מקדמת ועוד ועוד) וקורס בטיחות בדרכים, בדגש גם על נהיגה זהירה ואחראית שבסיומו, אנו מקווים, יוכלו התלמידים לגשת למבחן בתיאוריה. 

 

לצד כל אלה, נמשיך להשקיע גם השנה במגוון פעילויות העשרה חברתיות וערכיות, לתמוך, להוביל ולעודד מעורבות חברתית ותרומה לקהילה, ולקיים פעילויות מניעת התנהגות סיכונית לסוגיה.  
 

באתר בית הספר תוכלו למצוא מידע שימושי, לוחות זמנים ומבחנים, טפסים שונים ומידע על פעילויות לימודיות, ערכיות וחברתיות. תקנון בית הספר, נמצא גם הוא באתר ומוכוון לשמירה על אקלים בית ספרי שמושתת על כבוד הדדי, תחושת מוגנות, וסביבה שמאפשרת למידה והצלחה. דף הפייסבוק שלנו מתעדכן מידי יום ובו אנו משתפים באופן שוטף בנעשה בבית הספר. מומלץ להיכנס ולהתרשם ו"לאהוב". השנה נחדש בהוספת עיתון תלמידים בו יכתבו תלמידים מרשמיהם וחוויותיהם ואף יכינו כתבות בנושאים שונים. 

הקפטריה של בית הספר, תרחיב את המגוון ותיתן גם השנה מענה לבקשותיכם, בדגש על תזונה בריאה, טריות ומענה לרגישויות שונות למזון. אנו חונכים עמדת טוסטים לרגישים לגלוטן.
 

קוד לבוש – לאחר שעות אינספור של דיונים בפורומים עם הורים ותלמידים, מורים והנהלה בהרכבים שונים, הגענו להחלטה להגדיר בפשטות את קוד הלבוש המתאים לבית הספר כשיוויוני, ענייני ומתאים להקשר.
לאור המשוב שקיבלנו על מכנסיים באורך ברך, הבנו שגם אם לא זו היתה הכוונה, הדרישה להגיע במכנסים ארוכים או עד אורך הברך יצרה אי שוויון מגדרי מובנה, שכן קשה להשיג בחנויות מכנסיים לבנות באורך הברך, והתוצאה היא חזרה לארוכים... הגדרנו שלושה עקרונות שעליהם לא רצינו לוותר: ענייני, שוויוני, ורלוונטי להקשר (מתאים לבית חינוך). פירוט הנוהל בתקנון בית הספר. חשוב לנו להתמקד בערכים ולא באורכים! נקיים שיח עם התלמידים בנושא, ונבקש שיתוף פעולה שלכם, ההורים בהתייחסות לאופן שבו יוצאים התלמידים – בנים ובנות – מהבית.

אנו מקימים השנה וועדה לשוויון מיגדרי ומזמינים כל מי שהנושא קרוב לליבו/ה – תלמידים, אנשי צוות והורים - להירשם ולהצטרף אצל ג'ולי במזכירות. הועדה תיפגש פעמיים בשנה ובמידת הצורך נזמן פגישה נוספת.
 

שישי אישי – אחת לחודש אני זמינה גם ביום שישי, להורים, מורים ותלמידים המעוניינים לפגוש אותי לשיחה, שלא בתוך המולת בית הספר. המעוניינים מוזמנים לתאם מראש בעזרת ג'ולי במזכירות.

 

לא מעט אתגרים צפויים לנו בתחילת השנה סביב המעבר למבנה החדש, אבל חשוב להתרכז במבט לטווח הרחוק, בהזדמנות האדירה, ובזכות שנפלה לידנו לחנוך מבנה מדהים כזה. ייקח זמן עד שניצוק במבנה את האופי הייחודי שלנו, כמו בבית חדש שממתין לטביעת האצבע של בעליו.

חשוב מאוד שנשמור ונטפח את המרחבים הרבים בבית הספר. לכל אחד מאיתנו אחריות אישית לכך.

זו הזדמנות טובה לחזור ולהדגיש את חובת הזהירות. אם מי מכם נתקל במיפגע, בסיכון או בתקלה, חשוב לדווח מייד על מנת שנטפל.

 

ומעל הכול חשוב שנראה את האנשים הנפלאים שסביבנו. נרים מבט מהמסכים, נחייך, נאמר שלום. נהיה טובים זה לזה ונשתדל לעשות טוב. כולנו – תלמידים, מורים, הנהלה וצוות מינהלי – פותחים את השנה כשדבר אחד משותף לכולנו – כולנו רוצים להצליח. אם נהיה אחד עבור השני באיכפתיות, באמפתיה ובנכונות לעשות טוב, להתאמץ ולהשקיע – נעשה ונצליח!

 

אני מברכת את התלמידים והמורים החדשים שמצטרפים אלינו השנה ומאחלת לכם קליטה מהירה ונעימה.

מאחלת הצלחה רבה לכולם – תלמידי בית הספר, הנהגת ההורים, מועצת התלמידים והצוות המסור והמחויב של בית הספר – הנהלה ומורים ועובדי מינהלה – כולם, כולם באים כל בוקר לעשות טוב!

 

שנה טובה ומוצלחת לכולם!
 

מירב פרידלנדר, מנהלת בית הספר.